نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

نماد اعتماد الکترونیکی، توسط مرکز توسعه تجارت الکترونيکي وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شده و هویت صاحب و محل فعالیت کسب و کارهای اینترنتی را احراز می‌نماید. و به شکل  یک علامت در سایت‌هایی كه از نظر قانونی فعالیت آن ها مورد تائید است به نمایش در می آید. لازمه ی اعطای این نماد صدور پروانه کسب برای فروشگاه های اینترنتی می باشد.
این نماد مشخصه ای به منظور اعتماد سازی کاربران در هنگام مراجعه به سایت ها و فروشگاه های اینترنتی است به نحوی‌ كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها حقوق آن ها  را به رسمیت می‌شناسند و به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد،‌ اقدام به خرید می كنند!
با کلیک کردن روی لوگو نماد اعتماد الکترونیکی، پنجره ای باز می شود که در آن اطلاعات صاحبان کسب و کار اینترنتی از جمله آدرس و شماره تماس نمایش داده شده و این افراد ملزم هستند در بازه های زمانی مشخص شده اطلاعات خود را به روز کرده و مجوز فعالیت خود را تمدید کنند.


چگونه درگاه اینترنتی معتبر را تشخیص دهیم؟


امروزه با وجود درگاه های پرداخت اینترنتی بانک ها خرید دلچسب تر شده است. اما نگرانی هایی برای اعتماد به درگاه های پرداخت وجود دارد که با دقت و رعایت نکات زیر می توان این نگرانی ها را از بین برده و یک پرداخت امن داشته باشید:
1-  هنگام خرید آنلاین از معتبر بودن سایت مطمئن شده که این اعتبار با نماد اعتمادالکترونیکی ثابت می شود.
2- در نوار آدرس، کنار آدرس اینترنتی صفحه پرداخت بانک، باید نماد یک قفل یا عبارت //:https درج شده باشد. همچنین کارشناسان وجود علامت قفل مانند در کنار صفحات آدرس اینترنتی را نیز در تشخیص اعتبار سایت موثر می دانند.
3- در هنگام پرداخت وجه دقت داشته باشید که آدرس صفحه متعلق به همان بانکی باشد که آرم آن را در صفحه مشاهده کرده اید. و نام پذیرنده همنام با فروشگاه باشد.
4- فروشگاه اینترنتی هزاردکان در حال حاضر از درگاه پرداخت اینترنتی پارسیان،بانک ملت و درگاه سایان کارتِ بانک قوامین استفاده می نماید و آدرس صفحه پرداخت آن ها با آدرس https://pec.shaparak.ir/pecpaymentgateway، https://bpm.shaparak.ir/pgwchannel و https://sayan.shaparak.ir/epay/paymentPage شروع می شود، که این نشانه اعتبار صفحه پرداخت است.


-->